Elewacje Wentylowane
Elewacje wentylowane są w powszechnym użyciu już od wielu lat. Nieustannie udoskonalana technologia i technika montażu pozwala zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających inwestycji budowlanych. Elewacja wentylowana to świetne rozwiązanie zarówno w przypadku budynków wznoszonych w technologii tradycyjnej – murowanej, szkieletowej oraz prefabrykowanej. Technologia ta pozwala nie tylko ocieplić budynek, ale również odpowiednio go wentylować i zadbać o jego wizualna stronę. Podstawowym założeniem elewacji wentylowanej jest zamontowanie okładziny w taki sposób by powstała pustka powietrzna (minimum 2 cm) pomiędzy izolacją termiczną a okładziną. Tak wykonana elewacja chroni konstrukcję budynku przed działaniem wilgoci, co wiąże się z rozwojem grzyba i pleśni oraz zapewnia optymalną wentylację w porze letniej i zimowej.
ZALETY:
- gwarancja trwałości przez lata,
- szeroka gama okładzin, kolorów i struktura,
- możliwość montażu w niemal każdych warunkach pogodowych, montaż na nity, wkręty lub klej,
- system modułowy pozwala na wymianę tylko części elewacji w przypadku uszkodzenia.
SCHEMATYCZNY PRZEBIEG PROCESU WYKONANIA ELEWACJI WENTYLOWANEJ:
- Przygotowanie i zatwierdzenie projektu z obliczeniami statycznymi,
- Przygotowanie podłoża,
- Montaż podkonstrukcji w tym np. konsole aluminiowe, ze stali nierdzewnej ewentualnie drewna,
- Montaż izolacji termicznej z warstwą wiatroizolacji,
- Montaż i ustawienie rusztu z aluminium, stali nierdzewnej lub drewna,
- Montaż okładzin dekoracyjnych za pomocą wkrętów, nitów, kleju.
Najczęściej stosowane okładziny to płyty aluminiowo-kompozytowe, HPL, ceramiczne, spieki kwarcowe i granitowe, płyty włókno-cementowe i betonowe, kasetony stalowe, blachy faliste i płaskie.
UŻYWAMY MATERIAŁÓW I ROZWIĄZAŃ RENOMOWANYCH PRODUCENTÓW:
- Fundermax
- Trespa
- Stacbond
- Alucobond
- Qubond
- Rockpanel
- Laminam
- Neolith
- Equitone
- Cosentino
Bardzo ważnym aspektem jest to, aby podczas projektowania ocieplenia wziąć pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo, ognioodporność i renomę producenta, ale również (podobnie jak w przypadku elewacji BSO) zgodność wszystkich użytych materiałów z aktualnie obowiązującymi normami i przepisami, tak by cały system był ze sobą kompatybilny.